Zobraz hlavičku Znalecká kancelář, Akreditovaná zkušební laboratoř, projekty, posudky, dozory, výzkum, publikace, školení

Tepelná technika

2020
Ing. Vojtěch Martinek, Ing. Sylvia Svobodová

Roubené stavby jsou historicky součástí naší venkovské architektury a stavitelství. Své uplatnění již od nepaměti nacházely především v podhorských a horských oblastech s množstvím lesů a tedy dostupného stavebního materiálu.
Inovativní řešení skladeb stěn roubených staveb

2019
Ing. Ondřej Žídek

Předsazená montáž oken z tepelnětechnického, energetického a ekonomického hlediska. Článek se připravuje. Na základě velkého ohlasu je zatím vystavena prezentace, která zazněla na Seminářích pořádných Stavebninami DEK v roce 2019.

předazená montáž oken

2016
Ing. Jan Stašek

V běžné praxi se pro posouzení vlhkostního chování konstrukcí používají výpočetní postupy dle ČSN EN ISO 13788 a ČSN 73 0540-4, které vycházejí z Glaserovy metody. Tyto postupy vedou k návrhu na straně bezpečnosti. U konstrukcí s použitím kapilárně aktivních materiálů vedou k výrazně horšímu hodnocení konstrukce.

Hodnocení vnitřního zateplení

2015
Ing. Tomáš Kupsa

V tomto článku se pokusíme ukázat, jaký vliv měly normové požadavky na tepelný odpor konstrukcí na eliminaci rizika povrchové kondenzace a rizika růstu plísní. Také se chceme zamyslet nad tím, jestli už v dnešní době přísných požadavků na tepelný odpor není požadavek na vnitřní povrchovou teplotu nadbytečný.

Není požadavek na vnitřní povrchovou teplotu již nadbytečný

2015
Ing. Nicole Morávková
Trend architektury, který se ubírá stále se zvětšujícím podílem prosklené plochy, má negativní vliv na tepelnou stabilitu v místnostech v letním období. Pro vyhovující stav musí nejvyšší denní teplota vzduchu v místnosti v letním období vykazovat hodnotu θai,max=27°C.

dynamické simulace

2014
Ing. Robert Kokta

Technici ATELIERU DEK jsou pravidelně konfrontováni s vlhkostními defekty u objektů s dvouplášťovými střechami s lehkým dolním pláštěm. Komplexní rekonstrukce takových střech obvykle vyžaduje značné finanční náklady.

objekt, který je předmětem článku

2013
Ing. Daniela Danešová

Nezvratným trendem ve vyspělých zemích je příklon k úsporám při užívání, výstavbě nebo likvidaci staveb. Trend certifikace staveb z hlediska udržitelného rozvoje se postupně prosazuje také v ČR. V článku jsou představeny podstata certifikace a význam a zkušenosti, které v této oblasti mají pracovníci ATELIERU DEK.

breeam a leed v ČR

2012
Ing. Roman Pavelka

Článek má za cíl informovat o možnosti snižování celkové energetické náročnosti pasivního domu omezením tepelné ztráty objektu přes základovou konstrukci a posoudit ji z ekonomického hlediska, a to zejména z pohledu nákladů na realizaci základové konstrukce.

založení pasivního domu

2012
Ing. Daniela Danešová, Ing. Tomáš Kupsa, Ing. Viktor Zwiener, Ph.D.

Pokud chceme hodnotit budovy z hlediska udržitelného rozvoje, pak si nemůžeme vystačit pouze s kritérii energetická náročnost, spotřeba primárních energií a produkce CO2. Musíme budovy hodnotit z pohledu celého životního cyklu. V tomto článku je pojednáno o metodách BREEAM, LEED a SBToolCZ.

certifikační systémy

2011
Ing. Petr Řehořka

Výrobky z minerálních vláken patří mezi tradiční materiály využívané ve stavebnictví. V článku jsou uvedeny nejdůležitější vlastnosti výrobků z minerálních vláken a současně je ukázáno správné použití v dřevostavbách z pohledu tepelné techniky, požární ochrany a akustiky.

minerální vlákna v dřevostavbách