Zobraz hlavičku Znalecká kancelář, Akreditovaná zkušební laboratoř, projekty, posudky, dozory, výzkum, publikace, školení

Legislativa

2020
Ing. Daniela Danešová

Certifikace budov z hlediska trvale udržitelného rozvoje BREEAM je používaná v 86 zemích světa. V České republice máme k datu 14.8.2020 třista osm budov certifikovaných v systému BREEAM. To je o 306 více než v roce 2012, kdy jsme o tématu psali poprvé. Jde o obrovský nárůst, který dobře ukazuje vzestupný trend v oblasti trvale udržitelného stavění.

co nového v BREEAM
2020
Ing. Vojtěch Martinek, Ing. Sylvia Svobodová

Roubené stavby jsou historicky součástí naší venkovské architektury a stavitelství. Své uplatnění již od nepaměti nacházely především v podhorských a horských oblastech s množstvím lesů a tedy dostupného stavebního materiálu.
Inovativní řešení skladeb stěn roubených staveb
2019
Ing. Viktor Zwiener, Ph.D.

Aktuálně platné Pražské stavební předpisy obsahují několik pravidel pro prostorovou a výškovou regulaci. Především se jedná o §25 až §27 a §29, kde jsou definované výškové hladiny a vzájemné odstupy s odkazem na regulační plán. V §28 je navíc definován tzv. „odstupový úhel“, kterému se budeme věnovat v tomto článku.
PSP a odstupový úhel

2019
Ing. Radim Mařík

Při odborné a znalecké činnosti ve Znaleckém ústavu DEKPROJEKT, v Atelieru DEK a v prověřování nemovitostí NEMOPAS potřebujeme pojmenovat správnými pojmy zjištěné problémy staveb. Ukazuje se, že terminologie, kterou používáme my i další stavební odborníci, je občas nejasná.

Technické a právní pojmy pro klasifikaci problémů staveb

2019
Ing. Ondřej Žídek

Předsazená montáž oken z tepelnětechnického, energetického a ekonomického hlediska. Článek se připravuje. Na základě velkého ohlasu je zatím vystavena prezentace, která zazněla na Seminářích pořádných Stavebninami DEK v roce 2019.

předazená montáž oken

2017
Ing. Petr Hofman

Je povzbudivé sledovat, jak se stále více uplatňují hlediska spolehlivosti v úvahách projektantů, především v navrhování ochrany podzemních částí staveb před nežádoucím působením vody. Nemalou zásluhu na tom má i směrnice ČHIS 01 a osvěta v této problematice, které Česká hydroizolační společnost ČSSI věnovala v minulých letech.

Uplatnění zásad směrnice ČHIS 01 v návrhu hydroizolace spodní stavby

 

2016
Ing. Lubomír Odehnal

Problematika těsnosti spár oken je v našem znaleckém ústavu řešena velmi často. Klient si obvykle stěžuje, že cítí v zimním období v oblasti oken či balkónových dveří závan studeného vzduchu, kolem oken se tvoří plíseň či dokonce dochází i k tvorbě ledu ve funkční spáře.

Netěsné spáry oken

 

2016
Ing. Jan Stašek

V běžné praxi se pro posouzení vlhkostního chování konstrukcí používají výpočetní postupy dle ČSN EN ISO 13788 a ČSN 73 0540-4, které vycházejí z Glaserovy metody. Tyto postupy vedou k návrhu na straně bezpečnosti. U konstrukcí s použitím kapilárně aktivních materiálů vedou k výrazně horšímu hodnocení konstrukce.

Hodnocení vnitřního zateplení

2015
Ing. Viktor Zwiener, Ph.D., Ing. Leoš Martiš, Ing. Jan Matička
Pro zahraničního investora jsme zajišťovali komplexní certifikaci BREEAM k novostavbě velkoobjemové skladové haly nedaleko Prahy. Požadavek na těsnost obálky stavby investor vznesl bez ohledu na certifikaci BREEAM, vědom si příznivého přínosu na provozní náklady.

certifikovaná hala

2015
Ing. Tomáš Kupsa

V tomto článku se pokusíme ukázat, jaký vliv měly normové požadavky na tepelný odpor konstrukcí na eliminaci rizika povrchové kondenzace a rizika růstu plísní. Také se chceme zamyslet nad tím, jestli už v dnešní době přísných požadavků na tepelný odpor není požadavek na vnitřní povrchovou teplotu nadbytečný.

Není požadavek na vnitřní povrchovou teplotu již nadbytečný