Zobraz hlavičku Znalecká kancelář, Akreditovaná zkušební laboratoř, projekty, posudky, dozory, výzkum, publikace, školení

Zastínění, osvětlení

2019
Ing. Viktor Zwiener, Ph.D.

Aktuálně platné Pražské stavební předpisy obsahují několik pravidel pro prostorovou a výškovou regulaci. Především se jedná o §25 až §27 a §29, kde jsou definované výškové hladiny a vzájemné odstupy s odkazem na regulační plán. V §28 je navíc definován tzv. „odstupový úhel“, kterému se budeme věnovat v tomto článku.
PSP a odstupový úhel

2015
Ing. Eva Sýkorová

Pro kolaudaci kancelářských a vzdělávacích prostor se požaduje doložení vyhovujícího umělého osvětlení. V takovém případě by měla měření provést akreditovaná zkušební laboratoř nebo úřední měřič. Před samotnou montáží a měřením by měl být proveden návrh osvětlovací soustavy. Nás zajímal, zda a jaký může být rozdíl mezi vypočtenými a změřenými hodnotami.

Umělé osvětlení - výpočty a měření
DENNÍ OSVĚTLENÍ Z POHLEDU NAŘÍZENÍ 11/2014 SB. PRAŽSKÉ STAVEBNÍ PŘEDPISY

2014
Ing. Viktor Zwiener, Ph.D.

Nařízení 11/2014 Sb. vstoupilo v platnost 1. října 2014. Ještě před vydáním a i v průběhu jeho platnosti se ozývaly kritické hlasy k některým ustanovením. V článku je vysvětlen vznik některých ústanovení.

publikováno na www.tzb-info.cz
Při nefunkčním odkazu nás prosím informujte prostřednictvím formuláře napravo.

Nařízení 11/2014 Sb. Pražské stavební předpisy

2013
Ing. Daniela Danešová

Nezvratným trendem ve vyspělých zemích je příklon k úsporám při užívání, výstavbě nebo likvidaci staveb. Trend certifikace staveb z hlediska udržitelného rozvoje se postupně prosazuje také v ČR. V článku jsou představeny podstata certifikace a význam a zkušenosti, které v této oblasti mají pracovníci ATELIERU DEK.

breeam a leed v ČR

2012
Ing. Daniela Danešová, Ing. Tomáš Kupsa, Ing. Viktor Zwiener, Ph.D.

Pokud chceme hodnotit budovy z hlediska udržitelného rozvoje, pak si nemůžeme vystačit pouze s kritérii energetická náročnost, spotřeba primárních energií a produkce CO2. Musíme budovy hodnotit z pohledu celého životního cyklu. V tomto článku je pojednáno o metodách BREEAM, LEED a SBToolCZ.

certifikační systémy

2011
Ing. Viktor Zwiener

Nedílnou součástí našeho každodenního života je umělé osvětlení, které ale nemůže zcela nahradit osvětlení denní. I přesto má umělé osvětlení ve velké míře vliv na bezpečnost a produktivitu práce. Článek popisuje základní podmínky pro správný návrh umělého osvětlení.

umělé osvětlení z pohledu projektanta

2011
Ing. Daniela Hroššová

V lednu letošního roku vyšla změna Z1 normy ČSN 73 0580-1 Denní osvětlení budov – Část 1: Základní požadavky, která je v platnosti od června 2007. Změna Z1 nepřináší zásadní změny, zpřesňuje však znění některých článků, zvláště metodiku posouzení zastínění s ohledem na stínění předsazenými konstrukcemi vlastního objektu.

změna Z1 normy ČSN 73 0580-1

2006
Ing. Ctibor Hůlka, Ing. Pavel Štajnrt

Jednou ze základních částí projektu haly musí být i návrh osvětlovacích otvorů a posouzení denního osvětlení. V článku jsou uvedeny úskalí při návrhu denního osvětlení hal v souvislosti s přehříváním interiéru.

horní osvětlení hal